Jest kilka sposobów ewidencji rzeczowych aktywów obrotowych
ZAPASY | Firmy mają do wyboru jedną z czterech metod wyceny rozchodu materiałów, towarów czy produktów gotowych. Informacja o przyjętym rozwiązaniu powinna zostać opisana w polityce rachunkowości.
Monika Borczyńska
Ustawa o rachunkowości definiuje rzeczowe aktywa obrotowe jako aktywa przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy. Zalicza się do nich:
- materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby,
- wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji,
- półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
Na dzień nabycia lub wytworzenia
Nabyte składniki rzeczowych aktywów obrotowych ujmuje się w księgach co do zasady na dzień ich nabycia – według cen nabycia, a wytworzone składniki – według kosztu wytworzenia.
Uwaga! Jednostki mogą również wyceniać nabyte materiały i towary w cenach zakupu oraz produkty w toku produkcji w wysokości bezpośrednich kosztów wytworzenia lub tylko materiałów bezpośrednich bądź nie wyceniać ich w ogóle. Jest jednak warunek, że uproszczenie to nie może zniekształcać stanu aktywów ani wyniku finansowego jednostki. Wycena taka nie może być jednak stosowana do produkcji o przewidywanym czasie wykonania dłuższym niż trzy miesiące, przeznaczonej do sprzedaży lub na rzecz środków trwałych w budowie jednostki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta