Konto w sieci dla wszystkich ostrożnych
Finanse | O bezpieczeństwo bankowości elektronicznej muszą dbać nie tylko banki, ale także sami klienci.
monika sajewicz
Elementarną zasadą przy korzystaniu z bankowości w internecie powinno być sprawdzenie, czy wchodzimy i logujemy się na prawdziwej stronie banku.
Zawsze należy się upewnić, że wprowadzony w okno przeglądarki adres internetowy jest poprawny, nie zawiera błędów (literówka w adresie banku może nas przenieść na spreparowaną przez przestępców stronę służącą do wyłudzenia naszych danych lub pieniędzy).
O czym trzeba pamiętać
Na stronę serwisu transakcyjnego można się logować wyłącznie przez stronę banku, zwracając uwagę na poprawny adres i sprawdzając, czy strona jest szyfrowana.
Zawsze powinno się wpisywać pełny adres banku, nie kopiować jego nazwy i nie korzystać w tym celu z wyszukiwarek.
Warto też się upewnić, czy certyfikat (jego symbolem jest charakterystyczna kłódka) na pasku jest ważny.
Przed wpisaniem identyfikatora, loginu i hasła można sprawdzić, czy połączenie z bankiem odbywa się w sposób szyfrowany. Sprawdzić to można, klikając dwa razy w kłódeczkę – powinien się wyświetlić certyfikat. Jeśli utracił on ważność lub nie został wystawiony dla banku albo też nie można go zweryfikować, lepiej zrezygnować z połączenia. Adres witryny internetowej banku powinien się rozpoczynać od skrótu: „https://", a nie „http://". Brak litery „s" w skrócie „http" oznacza brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta