Firma nie rozliczy rabatu na bieżąco
Zmiana wartości kosztu podatkowego powinna być uwzględniana w okresie, w którym został on już ujęty w ewidencji księgowej. Przyczyna wystawienia faktury korygującej nie ma znaczenia.
Spółka zajmuje się hurtową i detaliczną sprzedażą maszyn i urządzeń rolniczych. Regularnie nabywa i sprzedaje różnego rodzaju usługi i towary. W przyszłości może powstać konieczność wystawienia faktury korygującej – przez spółkę lub kontrahenta. Najbardziej powszechne będą rabaty potransakcyjne przyznane spółce oraz zwroty towarów przez jej klientów. Firma podkreśliła, że rabaty będą dotyczyć nabywanych przez nią towarów handlowych, których cena nabycia w momencie ich sprzedaży ujmowana jest w rachunku podatkowym jako koszt bezpośredni. Ponadto terminy zapłaty są często dłuższe niż 60 dni. Nie można więc wykluczyć, że spółka będzie musiała zmniejszać koszty w związku z nieuregulowaniem należności w terminie 90 dni. Zapytała, jak i kiedy powinna ujmować w rozliczeniach CIT faktury korygujące oraz korektę kosztów związaną z nieuregulowaniem należności w terminie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta