Trudno uwolnić się od długu w ZUS
PROCEDURA | Jeśli przedsiębiorca nie reguluje składek, organ może ich dochodzić od członków rodziny. Ale z kieszeni poprzedniej żony ściągnie zaległości jedynie za czas trwania małżeństwa.
Za składkowe zaległości prowadzącego działalność gospodarczą nie odpowiada tylko on sam, ale też jego najbliższa rodzina. Dzieje się tak, gdy biznesmen nie jest w stanie samodzielnie uregulować należności i istnieje obawa, że dług np. ulegnie przedawnieniu.
Możliwość upomnienia się przez ZUS o należność u rodziny wynika z art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.). Nakazuje on odpowiednio stosować niektóre przepisy ordynacji podatkowej.
ZUS może jednak „ścigać" osoby trzecie dopiero wtedy, gdy nie ma szans odzyskać zaległości z majątku płatnika. Uzasadnieniem do pociągnięcia ich do odpowiedzialności jest ekonomiczny związek z płatnikiem przejawiający się w uzyskiwaniu korzyści z dochodu czy majątku podatnika. Wynika tak z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 grudnia 1998 r. (SA/ Sz 193/98). ZUS kieruje zatem egzekucję przeciwko osobom trzecim, jeśli:
- brakuje płatnika,
- nie wykonuje on ciążącego na nim zobowiązania we właściwy sposób lub
- jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie wierzytelności.
Zobowiązana druga połówka...
Oznacza to, że spłatą zadłużenia można obciążyć członków rodziny. Jednak ordynacja zastrzega – obowiązkiem spłaty można objąć zaległości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą pod warunkiem, że zobowiązana do spłaty osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta