Na prezentację w rachunku przepływów ma wpływ rodzaj umowy
RAPORTY | Zakup środka trwałego przez umowę leasingu nie wiąże się z faktycznym rozchodem gotówki z firmy. Mimo że dochodzi w tej sytuacji do zwiększenia stanu aktywów, to nie należy wykazywać takiego nabycia w cash flow.
Katarzyna Rydz
Leasing to umowa, w ramach której leasingodawca (finansujący) przenosi na rzecz leasingobiorcy (korzystającego), w zamian za ustalone umownie płatności, prawa do użytkowania określonego składnika aktywów na określony okres.
Finansowy
W przypadku leasingu finansowego wszystkie korzyści i całe ryzyko wynikające z prawa własności do danego składnika majątku zostają przeniesione na leasingobiorcę. Ustawa o rachunkowości wskazuje na konieczność spełnienia tylko jednego z wymienionych w niej warunków, aby umowa leasingu była zakwalifikowana do tej właśnie kategorii. Natomiast Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wymagają oceny treści ekonomicznej umowy, wskazującej na transfer ryzyka i korzyści. Przedmiot umowy leasingu finansowego wykazywany jest w księgach rachunkowych korzystającego jako składnik aktywów trwałych podlegających amortyzacji, a drugostronnie jako zobowiązanie finansowe. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje korzystający.
W zależności od metody
W przypadku sporządzania rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią dokonane w danym roku obrotowym odpisy amortyzacyjne składnika użytkowanego na podstawie umowy leasingu finansowego należy wykazać (ze znakiem plus) w pozycji „Amortyzacja". Jest to bowiem pozycja niepowodującą zmiany stanu środków pieniężnych, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta