Zagraniczna danina musi być faktycznie zapłacona
Jeśli polska spółka ma zakład w Niemczech, to może skorzystać ze zwolnienia z CIT tylko w takim zakresie, w jakim dochód został opodatkowany na podstawie decyzji niemieckich organów podatkowych.
W 2006 r. podatniczka prowadziła działalność gospodarczą nie tylko w Polsce. Działała też w Niemczech poprzez jednostki spełniające definicję zakładu w rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO).
Fiskus przyjrzał się rozliczeniom firmy i uznał, że nie wszystkie dochody jej zakładów będą korzystać ze zwolnienia w trybie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. I tak powstał spór co do metodologii wyliczenia takiego dochodu. Spółka uważała, że zwolnieniem powinien być objęty cały dochód, jaki generowało prowadzenie przez nią (poza terytorium kraju) zakładu w rozumieniu art. 5 UPO. Zdaniem fiskusa zwolnieniem z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT powinna być objęta tylko ta część dochodu uzyskanego poza granicami kraju, która została przyjęta do opodatkowania przez niemieckie organy podatkowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta