Kiedy możliwe jest orzeczenie na niekorzyść podatnika
Pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego nie kształtuje praw podatnika. Dlatego w przypadku skargi na interpretację nie sposób naruszyć zakazu pogarszania sytuacji wnioskodawcy.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 1 października 2014 r. (II FSK 2399/12).
Skarżący jest wspólnikiem spółki osobowej (dalej: spółka). Spółka nabywała składniki majątkowe od swoich wspólników bądź to w drodze zakupu, bądź jako wkład niepieniężny. Spółka nabywa także składniki majątkowe kupując je od osób innych niż jej wspólnicy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami notariusz w momencie sporządzania aktu notarialnego dokumentującego zakup nieruchomości od wspólnika lub zmianę umowy spółki w związku z wniesieniem do niej wkładu pobiera kwotę należnego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Spółka natomiast sama płaci PCC, jeśli kupuje od wspólników inne składniki majątkowe niż nieruchomości. Tak samo spółka płaci PCC, gdy kupuje składniki majątkowe od osób innych niż wspólnicy.
Skarżący skierował wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zadając pytanie, czy wartość zapłaconego przez spółkę PCC jest dla wszystkich wspólników spółki, proporcjonalnie do ich udziału w zysku/stracie spółki, kosztem uzyskania przychodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta