Inaczej o rajach podatkowych
Polityka podatkowa nowego szefa Komisji Europejskiej w czasie, gdy pełnił wysokie funkcje w Luksemburgu, spotkała się z krytyką polityków i mediów.
dr Hubert A. janiszewski
W Polsce podobnie zareagował między innymi nasz minister finansów. Szacunkowe wyliczenia, jakie ukazały się w kilku dziennikach gospodarczych, szacowały uszczuplenie wpływów z tytułu takiej optymalizacji na kilka do kilkunastu miliardów złotych.
Jak wynika z enuncjacji prasowych, organa podatkowe w Luksemburgu, zgodnie z lokalnym prawem, negocjowały indywidualne obciążenia podatkowe z grupą światowych korporacji i z kilkunastoma polskimi firmami działającymi na międzynarodowych rynkach. Analizy i badania prowadzone m.in. przez agendy OECD wskazują, iż w 55 tzw. rajach podatkowych, z których 13 znajduje się w Europie (między innymi wspomniany Luksemburg, ale i Cypr), ukryto podobno 18.5 bln dolarów, a straty podatkowe krajów UE szacuje się rocznie na ok. 160 mld dol. (obliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta