W jaki sposób spółka ma rozliczyć refundację okularów korekcyjnych
BHP | Pracownikom na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca musi zapewnić szkła korygujące wzrok, jeśli taka konieczność wynika z badań lekarskich. Często firmy nie wiedzą jednak, jak mają rozliczyć VAT.
Firma jest podatnikiem VAT prowadzącym działalność w całości opodatkowaną. Zgodnie z regulaminem pracy osobom pracującym co najmniej cztery godziny dziennie przy obsłudze monitora ekranowego firma zobowiązana jest nabyć okulary korekcyjne lub zwrócić koszt ich zakupu do określonej kwoty, jeżeli zakup takich okularów wynika z zaleceń lekarza. W związku z tym część okularów kupuje firma (faktura jest wystawiana na firmę), a następnie przekazuje je swoim pracownikom. Najczęściej okulary kupuje sam pracownik (na co zezwala regulamin pracy). Zdarza się też, że okulary nabywają pracownicy, i wtedy faktura jest wystawiona na konkretnego pracownika jako nabywcę, natomiast firma na podstawie faktury zwraca mu koszt zakupu do określonej kwoty. Czy przekazanie okularów pracownikowi lub zwrot kosztów zakupu będzie podlegać opodatkowaniu VAT? Czy firma ma prawo do odliczenia podatku z tytułu ich nabycia? – pyta czytelniczka.
Zasady dotyczące organizacji pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).
Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta