Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiada

19 listopada 2014 | Dobra Firma | pracownicy OIP w Opolu
źródło: Rzeczpospolita

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy pracodawca musi udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie takiego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, nie ma znaczenia sama forma zgłoszenia żądania pracodawcy woli korzystania z urlopu na żądanie. Takie żądanie pracownik może zgłosić także faksem skierowanym do pracodawcy, ale najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez etatowca według obowiązującego go czasu pracy. Regulamin pracy lub przyjęta praktyka pracodawcy mogą przewidywać także późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie tego urlopu.

Pracodawcę wiąże wskazany we wniosku termin (okres udzielenia urlopu), jeżeli etatowiec nabył już prawo do urlopu w roku kalendarzowym. Dla pracownika nie są zatem wiążące sugestie szefa o możliwości udzielenia urlopu na żądanie w innym okresie niż wskazany we wniosku. Urlop na żądanie musi być jednak udzielony, co oznacza, że do jego rozpoczęcia konieczna jest zgoda szefa. Może tego odmówić na podstawie art. 1672 k.p., powołując się na szczególne okoliczności, które powodują, że zasługujący na ochronę wyjątkowy interes pracodawcy wymagałby obecności etatowca w pracy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9995

Wydanie: 9995

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament