Doganiamy Hiszpanię
Polska staje się piątą potęgą wojskową Unii. To wynik rosnącego zagrożenia ze strony Rosji i oszczędności na południu Europy.
W tym roku budżet MON wyniesie 32 mld zł, około 9,6 mld dol. Dzięki temu po raz pierwszy wydatki na obronę naszego kraju dorównają funduszom na ten cel Holandii – szacuje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). W przyszłym roku ten wskaźnik zasadniczo wzrośnie do 38 mld zł (prawie 12 mld dol.) z powodu ambitnych programów modernizacji armii i wyprzedzi budżet na obronę Hiszpanii. Wówczas w zjednoczonej Europie więcej na wojsko będą wydawać tylko Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Budżety tych krajów są jednak wielokrotnie większe niż to, czym dysponuje Warszawa.
– Statystyki pokazują, że stały wzrost PKB i konsekwentne przeznaczanie znaczących środków na obronę przenoszą się na pozycję Polski, zwłaszcza wobec państw, które odczuły skutki kryzysu finansowego i cięły budżety obronne – mówi „Rzeczpospolitej" wicepremier Tomasz Siemoniak. – Obecny poziom wydatków obronnych i ich zwiększenie od 2016 r. wzmacniają pozycję Polski w UE i NATO.
Podobnie sprawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta