Ile odpowiedzialności karnej
KONKURENCJA | Kara dla przedsiębiorcy i osoby zarządzającej będzie nakładana w tym samym postępowaniu i w drodze jednej decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Małgorzata Modzelewska de Raad , Piotr Paśnik
18 stycznia 2015 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: ustawa) wprowadzone ustawą z 10 czerwca 2014 o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (DzU 2014, poz. 945). Zmieniona ustawa wprowadza szereg nowych instrumentów, które mają zwiększyć efektywność egzekwowania reguł konkurencji w Polsce, a także – kilka istotnych zmian proceduralnych.
Karanie zarządzających
Najbardziej kontrowersyjna zmiana wprowadzona w nowelizacji ustawy dotyczy wprowadzenia możliwości karania osób zarządzających przedsiębiorstwem za umyślne dopuszczenie do naruszenia przez przedsiębiorcę zakazu zawierania antykonkurencyjnych porozumień wymienionych (nazwanych) w art. 6 ust. 1 ustawy (z wyjątkiem zmowy przetargowej) oraz art. 101 ust. 1 lit. a–e traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TUE). Kara dla przedsiębiorcy i osoby zarządzającej będzie nakładana w tym samym postępowaniu i w drodze jednej decyzji. Osobom zarządzającym, na które prezes UOKiK nałożył karę, będzie przysługiwać odwołanie od decyzji na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy (w nowelizacji termin na złożenie odwołania od decyzji prezesa UOKiK wydłużono do 30 dni). W razie uwzględnienia odwołania przedsiębiorcy przez uchylenie decyzji w części dotyczącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta