Niedbalstwo przy zabezpieczeniu firmowego majątku może drogo kosztować
CIT | Tylko strata, która jest następstwem zdarzeń niezależnych od woli podatnika, będzie kosztem podatkowym. Jeśli powstanie z winy przedsiębiorcy, np. w wyniku naruszenia przepisów, to nie pomniejszy przychodów spółki.
Dominik Nawrocki
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych, które są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Definicja ta ma charakter ogólny i nie jest wyczerpująca, została jednak rozwinięta przez doktrynę prawa podatkowego.
Doprecyzowanie w orzecznictwie
Co do zasady ustawodawca dopuszcza możliwość zaliczenia niedoborów czy też strat związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w poczet kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem spełnienia przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Niemniej, zgodnie z doktryną prawa podatkowego i orzecznictwem sądów administracyjnych, kosztem podatkowym może być tylko taka strata, która jest następstwem zdarzeń (w postaci działania lub zaniechania) niezależnych od woli podatnika.
Niektóre rodzaje strat mogą więc nie stanowić kosztów uzyskania przychodu ze względu na okoliczności ich powstania i udokumentowania oraz ze względu na istnienie winy podatnika lub jego pracowników w procesie powstawania tych strat. Straty powstałe z winy podatnika, tj. w wyniku niedbalstwa lub naruszenia przepisów, np. przeciwpożarowych, albo braku nadzoru nad pracownikami, lub te, których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta