Trybunał przeciwko turystyce socjalnej
Ostatni wyrok Trybunału w Luksemburgu w sprawie Dano może zostać odebrany jako głos poparcia dla Europy Davida Camerona – pisze radca prawny.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: Trybunał) zapadł tego samego dnia, w którym brytyjski premier brał udział w kampanii w wyborach uzupełniających w okręgu Rochester-Strood, gdzie 20 listopada 2014 r. ma ogłosić konkretne propozycje w sprawie reformy polityki migracyjnej. Według doniesień prasowych Cameron zastanawia się nad pozbawieniem imigrantów z UE ulg podatkowych przez pierwsze dwa–trzy lata pobytu w Wielkiej Brytanii (por. „Cameron przeciwny migracji w Unii Europejskiej", rp.pl z 3 listopada). Nic więc dziwnego, że wyrok został przez niego przyjęty jako „krok we właściwym kierunku".
Sprawa dotyczyła Elisabety Dano, młodej obywatelki Rumunii, oraz jej kilkuletniego syna Florina. Z akt sprawy wynikało, że Dano nie szukała w Niemczech pracy, a nawet że „nie wjechała na terytorium tego państwa członkowskiego, aby tam pracować".
Po kilku miesiącach Dano i jej syn złożyli wniosek o przyznanie im świadczeń z podstawowego zabezpieczenia na podstawie niemieckiego kodeksu socjalnego. Wniosek ten, podobnie jak kolejny, został oddalony. W rezultacie Dano i jej syn złożyli skargę do sądu. Ten uznał, że na mocy przepisów krajowych nie przysługuje im uprawnienie do podstawowego zabezpieczenia, ale powziął wątpliwość, czy przepisy te nie pozostają w sprzeczności z przepisami prawa Unii Europejskiej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta