Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po wypadku nie zawsze możliwy powrót na etat

19 listopada 2014 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Utrata zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy może oznaczać zwolnienie z posady. Decydują o tym opinia lekarza i to, że w firmie nie ma innego stołka dla rekonwalescenta.

Pracownik uległ wypadkowi, po którym przez kilka miesięcy nie było go w firmie. Po powrocie skierowaliśmy go na lekarskie badania kontrolne. Wykazały one brak możliwości wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Nie mamy gdzie przenieść tej osoby. Czy możemy wypowiedzieć jej umowę na czas nieokreślony? Czy takie wymówienie oznacza konieczność wypłaty odprawy pieniężnej? – pyta czytelnik.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy etatowca bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 kodeksu pracy). Gdy zatrudniony był niezdolny do pracy ponad 30 dni, trzeba go skierować na kontrolne badania lekarskie (art. 229 § 2 k.p.)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9995

Wydanie: 9995

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament