Obowiązki i uprawnienia gwaranta
Umowy gwarancyjne można podzielić na te o charakterze abstrakcyjnym i kauzalnym. Do grupy pierwszej zalicza się te, w których płatność gwarantowanego świadczenia powinna nastąpić zgodnie z klauzulą „nieodwołalnie i bezwarunkowo na pierwsze żądanie". Druga grupa to te, w których beneficjent gwarancji obowiązany jest wskazać przyczynę uzasadniającą dokonanie przez gwaranta wypłaty.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 21 sierpnia 2014 r., IV CSK 683/13.
Pozwany (towarzystwo ubezpieczeń) wystawił na rzecz powoda bezwarunkową i nieodwołalną gwarancję ubezpieczeniową należytego wykonania kontraktu, zawartego między powodem – jako zamawiającym, a podmiotem trzecim – jako wykonawcą. Pozwany zobowiązał się do zapłaty na rzecz powoda sumy gwarancyjnej stanowiącej zabezpieczenie wykonania kontraktu, bezspornie, po otrzymaniu od zamawiającego pierwszego wezwania na piśmie.
Pismem z 11 kwietnia 2011 r. powód wezwał pozwanego do zapłaty. Pozwany nie dokonał płatności, lecz zażądał od powoda wskazania, który z określonych w kontrakcie przypadków był podstawą wystąpienia o zapłatę. Powód w piśmie z 28 kwietnia 2011 r. podał konkretne zapisy kontraktu, pozwany nie dokonał jednak wypłaty.
Sąd okręgowy uznał powództwo za zasadne, wskazując, że pozwany zobowiązał się do zapłaty na rzecz powoda sumy gwarancyjnej bezspornie, a więc obowiązek jej zapłaty nie jest uzależniony od spełnienia innych warunków, w tym wynikających ze stosunku podstawowego, tj. kontraktu, którego należyte wykonanie gwarancja zabezpiecza. Przedmiotowa gwarancja ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta