Partia racjonalnych decyzji
Elektorat ludowców podchodzi do polityki pragmatycznie
Kilkunastoprocentowe wyniki PSL w wyborach samorządowych i 2-procentowe w wyborach prezydenckich świadczą o tym, że wyborcy tej partii są najbardziej racjonalnym elektoratem w Polsce.
Wielu było zdziwionych 16-procentowym wynikiem PSL w niedzielnej elekcji. Jednak to zdziwienie jest zupełnie nieuzasadnione – rezultat ten jest bowiem bardzo zbliżony do tego, jaki Stronnictwo uzyskało cztery lata wcześniej. Podobnie nie powinna zdumiewać informacja, że ludowcy obsadzili najwięcej mandatów radnych oraz stanowisk wójtów. To potężna, wielotysięczna armia działaczy, którzy co cztery lata powtarzają swoją kadencję. Dzieje się to dlatego, że masowo popierani są przez swoich wyborców, którzy akurat w elekcji samorządowej gremialnie udają się do lokali wyborczych i oddają głos na polityków PSL.
Kontrastuje to z bardzo słabymi wynikami kandydatów ludowców w wyborach prezydenckich. W ostatnich elekcjach, czyli w latach 2005 i 2010, kandydaci PSL nie zdobywali nawet 2 proc.! Widać więc wyraźnie, że elektorat tej partii nie jest zainteresowany wyborem głowy państwa. Jest natomiast – i to bardzo – zainteresowany elekcją samorządową. Gdzieś pośrodku sytuuje się uwaga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta