Wspólna waluta znów na tapecie
Gospodarka | Do dyskusji o przyjęciu euro biorą się ekonomiści. Analizę kondycji eurolandu pokaże w czwartek NBP.
Agnieszka Kamińska
„W długim okresie gospodarka Polski powinna odnieść korzyści z integracji ze strefą euro, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania" – do takiego wniosku doszli eksperci Narodowego Banku Polskiego na początku 2009 roku, kiedy powstała ostatnia kompleksowa analiza kosztów i korzyści zamiany złotego na euro. Tyle że wówczas nikt się nie spodziewał, że rozpoczęty za oceanem kryzys finansowy spowoduje tak duże spustoszenie również na Starym Kontynencie. Nadszedł czas, żeby powiedzieć: sprawdzam.
2,9 proc. w relacji do PKB wyniesie w 2015 r. deficyt polskich finansów publicznych – prognozuje Komisja Europejska
W czwartek światło dzienne ujrzy przygotowany przez Instytut Ekonomiczny NBP raport pt. „Ekonomiczne wyzwania integracji Polski ze strefą euro". Jak dowiaduje się „Rz", będzie to przegląd tego, jak zmieniła się strefa euro i jej instytucje w ciągu ponad pięciu lat od wybuchu globalnego kryzysu i jakie nowe zadania stoją przed Polską, abyśmy jak najlepiej przygotowali się do przyjęcia euro w przyszłości.
Początek dyskusji
Dyskusja na ten temat ożywa zazwyczaj wtedy, gdy politykom jest to na rękę. Na głosy parlamentarzystów i unijnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta