Co z korektą przy odwrotnym obciążeniu
ROZLICZENIA | Przepisy nie przesądzają, że gdy obowiązek zapłaty podatku należnego jest przeniesiony na nabywcę, ale nie zapłacił on faktury, to powinien skorygować VAT naliczony.
Maciej Jurczyga
Nie zapłaciłem faktury dokumentującej dostawę krajową, dla której zastosowano mechanizm odwrotnego obciążenia. Czy muszę skorygować odliczony VAT, który sam sobie naliczyłem? – pyta czytelnik.
Mechanizm odwrotnego obciążenia (reverse charge) przy rozliczaniu VAT polega na tym, że obowiązek zapłaty podatku należnego z tytułu danej transakcji zostaje przeniesiony na nabywcę określonych towarów lub usług. Nabywca otrzymuje fakturę bez kwoty VAT, jedynie z kwotą netto dostawy, w związku z czym jest zobowiązany do naliczenia VAT od tej dostawy. Jednocześnie jest on uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu przeprowadzonej transakcji. Z kolei sprzedawca, który nie wykazuje należnego podatku w wystawianej fakturze, jest zwolniony z obowiązku zapłaty VAT należnego do urzędu skarbowego.
Odwrotne obciążenie funkcjonowało od dłuższego czasu w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu usług. W transakcjach krajowych pojawiło się w sierpniu 2011 r. (obrót złomem). Natomiast bardziej powszechne stało się od października 2013 r., kiedy mechanizmem tym objęto obrót m.in. wyrobami stalowymi.
W celu ograniczenia zatorów płatniczych
Z kolei z początkiem 2013 r. zmodyfikowano zasady tzw. ulgi na złe długi. Obecnie w razie nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta