Oddelegowany nie może zarobić mniej
WYJAZDY | Wysyłając pracownika za granicę w celu czasowego wykonywania tam obowiązków, trzeba zapewnić mu część świadczeń na poziomie minimalnym należnym obywatelom tego kraju.
Pracodawcy coraz chętniej korzystają z udogodnień związanych z możliwością tymczasowego wysyłania podwładnych do pracy w innych krajach, w tym w szczególności w granicach Unii Europejskiej. Możliwość odprowadzania w tym czasie składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce oraz zapewniane często benefity finansowe skłaniają pracownika do przyjęcia takiej oferty. Kiedy jednak przychodzi czas wyjazdu, przychodzą też pytania, na które trudno znaleźć bezpośrednią odpowiedź w przepisach kodeksu pracy. Nie reguluje on bowiem bezpośrednio instytucji oddelegowania.
Które przepisy stosować
Pierwszy pojawia się dylemat, jakie regulacje będą miały zastosowanie do polskich pracowników w czasie ich pracy za granicą – polskie czy kraju docelowego oddelegowania.
Co do zasady umowa o pracę nadal podlega pod przepisy polskie. W czasie oddelegowania w mocy pozostaje standardowy zapis zawarty w większości umów stanowiący, że podlega ona prawu polskiemu i zgodnie z nim powinna być interpretowana. Ale nawet brak takiego zapisu nie wyłączy tej reguły. Zgodnie z postanowieniami konwencji rzymskiej z 19 czerwca 1980 r. o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, do której nawiązuje dyrektywa unijna dotycząca delegowania pracowników, w przypadku braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta