Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy spółka zaliczy licencję do wartości niematerialnych

15 grudnia 2014 | Ekspert księgowy

KLASYFIKACJA | Prawo do użytkowania programu komputerowego można wykazać jako składnik aktywów, jeżeli nadaje się do wykorzystania w dniu przyjęcia do użytkowania i przewidywany okres jego użyteczności na potrzeby firmy jest dłuższy niż rok.

Izabela Rademacher

W lipcu tego roku otrzymaliśmy  fakturę za licencję na program komputerowy za pół roku (lipiec-grudzień). W tym samym miesiącu opłaciliśmy w całości kwotę z faktury. Analizując konta w ramach przygotowania do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2014 r. nabraliśmy wątpliwości, czy prawidłowo zaliczyliśmy licencję bezpośrednio do kosztów – rachunkowo oraz bilansowo. W jakim okresie mieliśmy prawo odliczyć VAT z tej faktury? – pyta czytelnik.

Na podstawie ustawy z 4 lu- tego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do przedmiotów prawa autorskiego zaliczany jest między innymi program komputerowy. Natomiast prawo do korzystania z danego programu można nabyć na podstawie umowy przeniesienia praw do wyłącznego użytkowania  programu komputerowego, zwanego inaczej autorskim prawem majątkowym do programu komputerowego. Innym sposobem na prawowite korzystanie z programu jest zawarcie umowy licencji, czyli umowy o korzystanie z utworu, przy jednoczesnym zachowaniu praw autorskich do niego po stronie autora.

Warunki z definicji

W ujęciu księgowym licencję na program komputerowy można zaklasyfikować do wartości niematerialnych i prawnych, przy spełnieniu kryteriów określonych w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, czyli:

- nabyte prawa majątkowe nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10017

Wydanie: 10017

Spis treści

Rzecz o biznesie

Zamów abonament