Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Albo wczasy w Egipcie, albo etat

15 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Milczenie pracodawcy nie oznacza zgody na urlop. Samowolne wakacje 
mogą się zakończyć zasłużoną dyscyplinarką.

Wykupiona przez podwładnego wycieczka nie obliguje szefa do udzielenia urlopu. Jeśli wyjazd nie został zaplanowany w planie urlopów albo strony nie dogadały się co do jego realizacji, podwładny nie może po prostu wyjechać po złożeniu urlopowego wniosku.

Na żądanie inaczej

Kodeks pracy nie przewiduje żadnych obostrzeń dotyczących dat, w jakich pracownicy muszą złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Ale to, że nie ma takich przepisów, nie oznacza, iż podwładny może z dnia na dzień zabiegać o dwutygodniowe wolne.

Inaczej jest tylko z czterodniowym urlopem na żądanie. To integralna część całej urlopowej puli (20 lub 26 dni), ale wybiera się ją w specyficzny sposób. Zgodnie z art. 1672 k.p. pracodawca musi udzielić na żądanie etatowca w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż czterech dni wolnego w każdym roku kalendarzowym. Podwładny ma prawo zgłosić potrzebę ich wykorzystania w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10017

Wydanie: 10017

Spis treści

Rzecz o biznesie

Zamów abonament