Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cash pooling nie może być traktowany jak pożyczka

15 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Kielar

Umowa cash poolingu rzeczywistego jest jedynie zarządzaniem płynnością finansową grupy kapitałowej. Odsetki wypłacane w ramach systemu nie podlegają zatem przepisom o cienkiej kapitalizacji.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 listopada 2014 r. (III SA/Wa 1109/14).

Spółka zamierzała wraz z innymi podmiotami wchodzącymi w skład jednej grupy kapitałowej zawrzeć z bankiem umowę systemu zarządzania środkami pieniężnymi. Na podstawie umowy bank miał świadczyć usługę cash poolingu. Zgodnie z umową rozliczenia pomiędzy poszczególnymi uczestnikami systemu oparte będą na konwersji długu skutkującej subrogacją z art. 518 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że jeden podmiot miał spłacać bankowi długi wszystkich uczestników systemu z tytułu wykorzystania przez nich limitów zadłużenia. Kwoty roszczeń będą obciążone odsetkami stosownie do określonej stopy procentowej i naliczane na bazie dziennej. Natomiast ich płatność przez poszczególnych uczestników systemu będzie realizowana jednorazowo. Spółka zapytała, czy odsetki wypłacane w ramach systemu nie będą podlegały przepisom art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10017

Wydanie: 10017

Spis treści

Rzecz o biznesie

Zamów abonament