Administrator portalu musi pomagać policji, ale nie zawsze za darmo
Przedsiębiorca świadczący usługi drogą elektroniczną może żądać zapłaty za udostępnienie organom państwa danych na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
W zakresie działalności spółki były usługi regulowane ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (dalej: ustawa o ś.u.d.e.). W ramach takiej działalności przedsiębiorca może przetwarzać dane osobowe usługobiorców: nazwiska i imiona, numery PESEL, adresy zameldowania, adresy elektroniczne, informacje o aktywności usługobiorców.
Jak wskazuje art. 18 ust. 6 ustawy o ś.u.d.e., przedsiębiorca ma też obowiązek udzielać informacji o tych danych organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
Zadanie wykonane, zapłaty nie było
Na zlecenie policji spółka przygotowała raporty zawierające m.in. dane osobowe użytkowników portalu w związku z prowadzonymi postępowaniami karnymi. Po opracowaniu zgromadzonych danych do czytelnej i zrozumiałej formy, przesłała je do komendy na specjalnych formularzach. Za wykonane zadania zażądała wynagrodzenia – wystawiła faktury ze specyfikacją. Policja odmówiła jednak zapłaty, argumentując, że przedsiębiorca świadczący usługi drogą elektroniczną ma obowiązek wykonywać takie czynności bezpłatnie.
Spółka wniosła więc do sądu pozew przeciwko Skarbowi Państwa – Komendzie Policji o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta