Wigilia i sylwester mogą być dodatkowymi dniami bez pracy
TERMINY | Choć 24 i 31 grudnia to w tym roku dniówki robocze, wiele zakładów zwolni załogę z nich lub przynajmniej z ich części. Szef jednak nie zawsze może zażądać odpracowania tego wolnego, co nie usprawiedliwia uszczuplenia pensji.
W grudniu tego roku pracownicy mają prawo do dwóch dni wolnych z racji świąt występujących w tym miesiącu – chodzi o pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo wielu szefów zdecyduje się na udzielenie całego dnia wolnego lub choćby jego części w Wigilię oraz sylwestra.
Warto mieć świadomość, że choć udzielenie w tych dniach wolnego jest możliwe, nie zawsze dopuszcza się ich odpracowanie. A nawet jeśli jest to akceptowane, obowiązuje kilka ograniczeń.
To nie święto
Sylwester i Wigilia to co do zasady zwykłe dni robocze. Nie są to bowiem święta. Ze względu jednak na ich dość szczególny charakter pracodawca może postanowić, że pracownicy nie muszą przychodzić wtedy do firmy, a jeśli jest to konieczne – że będą pracować krócej.
Taka decyzja jest oczywiście prawnie dopuszczalna. Jej praktyczne wdrożenie oraz skutki zależą jednak od funkcji, jakie zatrudnieni wykonują, pracując na obejmowanych stanowiskach, oraz od organizacji ich czasu pracy.
Według grafiku
U pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki zgodnie z harmonogramami czasu pracy, wystarczy uwzględnić decyzję szefa o wolnej Wigilii i sylwestrze w tych planach. Tworząc grafiki, trzeba po prostu pominąć te dwa dni jako robocze, a jeśli już ustalono na nie pracę – zmienić harmonogramy i wtedy wskazać wolne. Te godziny aktywności należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta