Głosowanie musi być przejrzyste
PRAWO KARNE GOSPODARCZE | Przestępstwem jest wystawienie fałszywego zaświadczenia o złożeniu akcji uprawniającej do głosowania czy użyczenie tego dokumentu innej osobie. Grozi za nie nawet rok pozbawienia wolności.
Prawidłowość obrotu gospodarczego i funkcjonowania w nim spółek prawa handlowego wymaga, aby decyzje ich menedżerów zapadały zgodnie z procedurami. Ma to na celu ochronę nie tylko wspólników i akcjonariuszy, ale przede wszystkim ich kontrahentów i wierzycieli. Decyzje podjęte prawidłowo i zgodnie z przepisami mogą być bowiem od razu realizowane w praktyce i nie nastręczają później problemów, których finałem jest często postępowanie sądowe.
Nie każdy może uczestniczyć
W spółkach akcyjnych nie wszystkie sprawy związane z funkcjonowanie spółki załatwiane są przez członków zarządu. Niektóre z nich wymagają bowiem współdziałania z walnym zgromadzeniem wspólników. Zgodnie z art. 393 k.s.h. uchwały walnego zgromadzenia wspólników wymagają m.in.: zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki, postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki, zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, chyba że statut stanowi inaczej >patrz ramka.
Prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu mają uprawnieni z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy. Musi im jednak przysługiwać prawo głosu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta