Można poprawić strukturę bilansu
Konwersja zobowiązań spółki na udziały w jej podwyższonym kapitale jest sposobem wygaszenia długu. Dłużniczka zyskuje w ten sposób redukcję zadłużenia. Z kolei obejmujący udziały może współdecydować o losach podmiotu.
Każda z jednostek funkcjonujących w obrocie gospodarczym może znaleźć się w sytuacji, w której chwilowo będzie miała problemy ze spłatą swoich długów. Jednym z odpowiednich rozwiązań może być przekształcenie przysługującego wierzycielowi zobowiązania na udziały lub akcje w podwyższonym przez spółkę kapitale zakładowym. Taka konwersja wierzytelności w zamian za objęcie nowych udziałów lub akcji jednostki jest jedną z form jej wygaszenia.
Dwie opcje
Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) dopuszcza możliwość „bezgotówkowego" podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Może to być przeprowadzone w następującej formie:
- poprzez objęcie przez wierzyciela udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład niepieniężny w postaci jego wierzytelności wobec spółki – powstaje przy tym roszczenie spółki wobec tego podmiotu o wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci jego wierzytelności. Wspólnik musi wnieść wierzytelność tytułem aportu, dokonując jej cesji na rzecz spółki, co jednocześnie doprowadzi do wygaśnięcia zobowiązania, którego przedmiotem była ta wierzytelność (wierzytelność zostaje bowiem nabyta przez dłużnika),
- poprzez objęcie przez wierzyciela udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład pieniężny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta