Nie oddawajmy obronności Unii Europejskiej
Unijna obrona? Nie, dziękujemy
Najnowszy sondaż Komisji Europejskiej pokazuje, że Polacy są wielkimi entuzjastami UE. Trzy czwarte z nas zgodziłoby się nawet na przekazanie Unii twardych kompetencji państwa narodowego: polityki zagranicznej, imigracyjnej, a nawet obronnej.
Atuty z Brukseli
W kontekście wojny na Ukrainie taki wynik nie dziwi, jednak gotowość oddania Europie obrony mrozi krew. To najlepszy przepis na katastrofę w razie wojennego wyzwania.
Unia, mimo podgryzającego ją kryzysu, okazała się udanym eksperymentem gospodarczym i stabilizatorem. Naszemu krajowi dała dodatkowo silny impuls rozwojowy, bylibyśmy niewdzięcznikami, gdybyśmy ją teraz odrzucali.
Bezpieczeństwo, szanse i pieniądze na rozwój to wartości nie do przecenienia. Kryzys na Ukrainie pokazał też dobitnie, że zjednoczona Europa może być remedium na rosyjskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta