Sposób prezentacji zależy od sposobu wykorzystania
KLASYFIKACJA | Prawidłowe ujęcie i wycena prawa wieczystego użytkowania gruntów w księgach rachunkowych wymaga określenia celu zakupu. Oczywiście możliwa jest zmiana jego przeznaczenia.
Michał Kołosowski
- Klient naszego biura, którym jest spółka z o.o., zastanawia się nad wykupieniem prawa wieczystego użytkowania gruntów. W jaki sposób wycenić i ująć w księgach operacje związane z takim zakupem? – pyta czytelnik.
Prawo wieczystego użytkowania gruntów (dalej: PWUG) jest powszechnie funkcjonującym elementem aktywów w realiach naszej rzeczywistości gospodarczej. Jego przedmiotem jest grunt, którego właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego bądź ich związki. PWUG ma określony termin używania, który mieści się w przedziale od 40 do 99 lat. PWUG jest uregulowane w art. 232–243 kodeksu cywilnego oraz w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
PWUG może być prezentowane w sprawozdaniu finansowym w trzech różnych pozycjach, w zależności od sposobu przeznaczenia. Będzie się to wiązało z różnym podejściem do jego wyceny i ujęcia w sprawozdaniu finansowym.
Po pierwsze – jako element środków trwałych
Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) aktywa trwałe charakteryzują się okresem ekonomicznej użyteczności dłuższym niż jeden rok i są kompletne i zdatne do użytku, a także wykorzystywane na potrzeby własnej działalności. Spółka, nabywając PWUG w ramach transakcji kupna (musi to być forma aktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta