Fiskus za bardzo skomplikował rozliczenie kosztów
Zakup części zamiennych zarówno do dalszej odsprzedaży, jak i napraw infrastruktury podatnika może mieć związek z jego przychodem.
Spółka prowadzi działalność w zakresie usług telefonii komórkowej. Wykorzystuje stacje przekaźnikowe, na których instalowany jest sprzęt pracujący w systemie 24 godziny na dobę. Taki system powoduje, że sprzęt szybko się zużywa. Podatniczka musi kupować części zamienne, które w razie awarii są instalowane jako zamiennik części zepsutych. Ewidencja magazynowa części zamiennych prowadzona jest w ujęciu ilościowo-wartościowym według ceny nabycia. Części są przyjmowane do magazynu na podstawie dokumentu przyjęcia i księgowane na koncie magazynowym w korespondencji z kontem rozliczenia zakupu. Faktura za zakup części zamiennych jest księgowana w miesiącu jej otrzymania bądź następnym. Firma zapytała o podatkowe rozliczenie nabycia części zamiennych.
Fiskus uznał, że spółka w momencie nabycia tych części nie potrafi jednoznacznie wskazać ich przeznaczenia, tzn. czy zostaną one wykorzystane w stacjach przekaźnikowych, czy przeznaczone do dalszego obrotu. Dlatego nie może stwierdzić, że jest to koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami. Zdaniem urzędników należy oddzielnie rozpatrywać wydatek na nabycie części zamiennych, które zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta