Konfuzja to nie zwrot wydatków
Wygaśnięcie zobowiązania z tytułu pożyczki na skutek skupienia w rękach tego samego podmiotu wierzytelności i zobowiązania, nie powoduje konieczności korekty odpisów amortyzacyjnych.
W wyroku z 10 lutego 2015 r. (I SA/Wr 2128/14) WSA we Wrocławiu potwierdził, że wygaśnięcie zobowiązania z tytułu pożyczki w drodze konfuzji nie powoduje konieczności korygowania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku sfinansowanych taką pożyczką przez podmiot, którego zobowiązanie wygasło.
Powód? Wyłączenie odpisów amortyzacyjnych z kosztów podatkowych ma miejsce w ściśle określonych przypadkach, np. w sytuacji zwrotu wydatków poniesionych na nabycie/wytworzenie składników majątku. W przypadku konfuzji nie mamy z tym do czynienia.
Stroną sporu z fiskusem była spółka, która we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, że w celu nabycia/wytworzenia środków trwałych zaciągnęła finansowanie u spółki córki. Odsetki od pożyczki naliczone w okresie realizacji inwestycji powiększyły podstawę odpisów amortyzacyjnych od nabytych/wytworzonych składników majątku.
Następnie, w wyniku likwidacji pożyczkodawcy doszło do wydania całego jego majątku (w tym omawianej wierzytelności pożyczkowej) do spółki matki, czyli wnioskującej spółki będącej pożyczkobiorcą. W rękach tego samego podmiotu (czyli wnioskodawcy) znalazły się: wierzytelności i zobowiązania oraz doszło do wygaśnięcia tego zobowiązania (tzw. konfuzja).
Spółka miała wątpliwość, czy w takiej sytuacji będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta