Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konfuzja to nie zwrot wydatków

23 marca 2015 | Podatki | Agnieszka Sułkowska
Agnieszka 
Sułkowska, doradca podatkowy, 
starszy konsultant 
w Crido Taxand
źródło: materiały prasowe
Agnieszka 
Sułkowska, doradca podatkowy, 
starszy konsultant 
w Crido Taxand

Wygaśnięcie zobowiązania z tytułu pożyczki na skutek skupienia w rękach tego samego podmiotu wierzytelności i zobowiązania, nie powoduje konieczności korekty odpisów amortyzacyjnych.

W wyroku z 10 lutego 2015 r. (I SA/Wr 2128/14) WSA we Wrocławiu potwierdził, że wygaśnięcie zobowiązania z tytułu pożyczki w drodze konfuzji nie powoduje konieczności korygowania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku sfinansowanych taką pożyczką przez podmiot, którego zobowiązanie wygasło.

Powód? Wyłączenie odpisów amortyzacyjnych z kosztów podatkowych ma miejsce w ściśle określonych przypadkach, np. w sytuacji zwrotu wydatków poniesionych na nabycie/wytworzenie składników majątku. W przypadku konfuzji nie mamy z tym do czynienia.

Stroną sporu z fiskusem była spółka, która we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, że w celu nabycia/wytworzenia środków trwałych zaciągnęła finansowanie u spółki córki. Odsetki od pożyczki naliczone w okresie realizacji inwestycji powiększyły podstawę odpisów amortyzacyjnych od nabytych/wytworzonych składników majątku.

Następnie, w wyniku likwidacji pożyczkodawcy doszło do wydania całego jego majątku (w tym omawianej wierzytelności pożyczkowej) do spółki matki, czyli wnioskującej spółki będącej pożyczkobiorcą. W rękach tego samego podmiotu (czyli wnioskodawcy) znalazły się: wierzytelności i zobowiązania oraz doszło do wygaśnięcia tego zobowiązania (tzw. konfuzja).

Spółka miała wątpliwość, czy w takiej sytuacji będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament