Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klient powinien negocjować

23 marca 2015 | Ekonomia | Dorota Kaczyńska
W Stara Odra Residence we Wrocławiu, klienci mogą kupić lokale w systemie 10/90
źródło: Materiały Inwestora
W Stara Odra Residence we Wrocławiu, klienci mogą kupić lokale w systemie 10/90

Mimo ustalonych harmonogramów wpłat 
na mieszkanie terminy rat można przekładać.

Wśród ok. 3,5 tys. ofert deweloperskich w serwisie RynekPierwotny.pl nie ma oficjalnej propozycji spłaty rat za lokum w popularnych kiedyś systemach 10/90 (10 proc. wpłaty w momencie podpisania umowy przedwstępnej, 90 proc. przy odbiorze kluczy) czy 20/80.

– Nie znaczy to jednak, że nie ma ich w ogóle. Ale nie więcej niż ok. 5 proc. lokali może być sprzedawane w takich systemach, i to tylko okresowo – zaznacza Jarosław Jędrzyński, analityk serwisu RynekPierwotny.pl.

W trakcie negocjacji

Zdaniem Jędrzyńskiego tego typu formy płatności to jeden z instrumentów promocyjnych, wprowadzany okresowo dla pobudzenia sprzedaży mieszkań, głównie na wstępnych etapach budowy.

– Chodzi o uruchomienie sprzedaży, o zwrócenie uwagi potencjalnych klientów na nową inwestycję, a także realizację warunków kredytowania inwestycji przez bank. Czasem deweloper wprowadza taki system lub powraca do niego przy zaawansowanej sprzedaży, by ją przyspieszyć. Raczej się nie zdarza, by projekt od początku do końca był sprzedawany w takim systemie – opowiada Jarosław Jędrzyński.

Dodaje, że być może system 10/90 czy 20/80 się upowszechni, jeśli planowana nowela ustawy deweloperskiej zlikwiduje rachunki powiernicze otwarte.

– Jednak wówczas mieszkania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament