Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykonanie dostawy decyduje o terminie rozliczeń z fiskusem

23 marca 2015 | Podatki | Marek Jurczyński
Reguły Incoterms
źródło: Rzeczpospolita
Reguły Incoterms

Z początkiem 2014 r. zmieniono zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz odliczania VAT naliczonego. Choć nowe regulacje obowiązują już ponad rok, nie wszyscy mają świadomość, jakie są ich skutki w praktyce.

Maciej Jurczyga

Do końca 2013 roku obowiązek podatkowy, zgodnie z generalną zasadą, powstawał z chwilą wydania towaru albo wykonania usługi. Gdy dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny były być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie moment odliczenia podatku naliczonego u nabywcy był warunkowany momentem otrzymania faktury VAT od dostawcy.

Jak jest teraz...

Z początkiem 2014 r. przepisy uległy zmianie i od ponad roku, co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania dostawy albo usługi, bez względu na moment wystawienia faktury. W odniesieniu natomiast do podatku naliczonego moment jego odliczenia nadal warunkowany jest momentem otrzymania faktury VAT od dostawcy. Dodatkowo jednak nie może to nastąpić wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u dostawcy.

W związku z tym otrzymanie faktury w miesiącu, w którym nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy u sprzedawcy, nie uprawnia nabywcy do odliczenia podatku naliczonego. Podobnie powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy nie uprawnia nabywcy do odliczenia podatku, jeżeli nie otrzymał w tym samym okresie faktury. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament