Koszty nie muszą się wiązać z bieżącym uszczupleniem zasobów
Zarówno wartość nominalną wierzytelności, jak i wartość nieskapitalizowanych odsetek w części pokrytej wpływami ze sprzedaży powinno się zaliczać w ciężar kosztów, gdyż wartości te pomniejszają strukturę aktywów podatnika.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 stycznia 2015 r. (III SA/Wa 1045/14).
Sprawa będąca przedmiotem rozstrzygnięcia WSA w Warszawie dotyczyła sprzedaży pakietów wierzytelności przez bank. W skład zbywanych przez bank praw majątkowych wchodziły m.in.: kapitał kredytu (pożyczki), naliczone odsetki, naliczone odsetki skapitalizowane. Z tytułu sprzedaży wierzytelności własnej bank rozpoznawał przychód podatkowy. Bank zwrócił się z pytaniem do organu podatkowego, czy sprzedawane wierzytelności dotyczące kapitału kredytu oraz nieskapitalizowanych odsetek powinny być kwalifikowane w ciężar kosztów podatkowych do wysokości pokrywanej ceną ze sprzedaży, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT.
W ocenie banku kosztem podatkowym w momencie sprzedaży wierzytelności kredytowej jest zarówno kapitał główny kredytu, jak i kwota odpowiadająca wartości należności z tytułu nieskapitalizowanych odsetek, ponieważ zbywając wierzytelność w celu uzyskania przychodów, bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta