Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki korekty cen

23 marca 2015 | Podatki | Aleksander Jarosz Michał Jezierski
Aleksander
 Jarosz, menedżer w dziale prawnopodatkowym PwC
źródło: materiały prasowe
Aleksander
 Jarosz, menedżer w dziale prawnopodatkowym PwC

Dostawcy, którzy nie chcą ryzykować sporu z fiskusem, powinni uwzględnić korektę w okresie, w którym pierwotnie rozpoznawali przychód. Takie stanowisko zdaje się przeważać w najnowszych interpretacjach podatkowych.

Korekty cen w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami są naturalnym elementem obrotu gospodarczego. Ich powody mogą być zróżnicowane – od pomyłki polegającej np. na przyjęciu błędnej ceny towaru na fakturze przez udzielenie lub otrzymanie rabatu w trakcie transakcji lub po jej zrealizowaniu (np. w rezultacie osiągnięcia ustalonego poziomu obrotów) do wyrównania średnich poziomów cen w przyjętym okresie (np. w wyniku realizacji przyjętej polityki cen transferowych).

Taka zmiana powoduje konsekwencje u obu stron transakcji:

- u dostawcy zmienia się wysokość należnego przychodu, który ulega powiększeniu bądź pomniejszeniu w zależności od wzrostu albo spadku ceny,

- u nabywcy zmienia się wysokość kosztu.

Niezależnie od tego, czy korekta zostanie rozliczona w trakcie roku podatkowego czy na przełomie lat podatkowych, wpłynie ona na rozliczenia podatku. Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, w której podatnik rozlicza się z fiskusem na podstawie zaliczek uproszczonych. W takim przypadku korekty zamykające się w jednym roku podatkowym nie wpłyną na wysokość zaliczek w trakcie roku, a co za tym idzie, problematyczne dla takich podatników może być tylko ujęcie korekty na przełomie lat podatkowych.

W ostatnich latach praktyka organów podatkowych dotycząca określenia momentu, na który powinna zostać ujęta korekta przychodu/kosztu związana ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament