Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specjalna pomoc dla makroregionu

23 marca 2015 | Ekonomia
Program jest finansowany z dwóch źródeł: europejskiego funduszu rozwoju regionalnego i środków krajowych (publicznych i prywatnych)
źródło: Rzeczpospolita
Program jest finansowany z dwóch źródeł: europejskiego funduszu rozwoju regionalnego i środków krajowych (publicznych i prywatnych)

W okresie 2014–2020 wsparcie dla pięciu wschodnich województw będzie kontynuowane w formie odrębnego programu operacyjnego. Oznacza to napływ co najmniej 2,35 mld euro, w tym 2 mld euro z Unii Europejskiej.

Artur osiecki

Choć wartość pomocy dla pięciu wschodnich województw (lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) nieco spadnie w porównaniu z okresem 2007–2013, to jednak piątka tych regionów nadal będzie mogła czerpać środki na rozwój z odrębnego krajowego, de facto makroregionalnego, programu. Wykorzystanie jego budżetu ma się przełożyć na rozwój Polski wschodniej. A ten ma być osiągnięty głównie poprzez rozwój przedsiębiorczości oraz infrastruktury transportowej – tak drogowej, jak i kolejowej.

Kto skorzysta

Program „Polska wschodnia" nie będzie więc prostą kontynuacją realizowanego w latach 2007–2013 (de facto 2007–2015) programu „Rozwój Polski wschodniej". O ile z tego ostatniego korzystały przede wszystkim samorządy i szkoły wyższe, o tyle z nowego programu skorzystają przede wszystkim małe i średnie firmy oraz firmy nowo tworzone (start-upy). Poza nimi na pieniądze mogą też liczyć ośrodki innowacji (jako animatorzy platform startowych), ponownie samorządy oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe w zakresie inwestycji kolejowych. Te ostatnie to zresztą nowość w programie, choć wychodząca naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej, która w okresie 2014–2020 zdecydowanie bardziej niż dotychczas stawia na transport kolejowy.

Teraz firmy

Jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament