Specjalna pomoc dla makroregionu
W okresie 2014–2020 wsparcie dla pięciu wschodnich województw będzie kontynuowane w formie odrębnego programu operacyjnego. Oznacza to napływ co najmniej 2,35 mld euro, w tym 2 mld euro z Unii Europejskiej.
Artur osiecki
Choć wartość pomocy dla pięciu wschodnich województw (lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) nieco spadnie w porównaniu z okresem 2007–2013, to jednak piątka tych regionów nadal będzie mogła czerpać środki na rozwój z odrębnego krajowego, de facto makroregionalnego, programu. Wykorzystanie jego budżetu ma się przełożyć na rozwój Polski wschodniej. A ten ma być osiągnięty głównie poprzez rozwój przedsiębiorczości oraz infrastruktury transportowej – tak drogowej, jak i kolejowej.
Kto skorzysta
Program „Polska wschodnia" nie będzie więc prostą kontynuacją realizowanego w latach 2007–2013 (de facto 2007–2015) programu „Rozwój Polski wschodniej". O ile z tego ostatniego korzystały przede wszystkim samorządy i szkoły wyższe, o tyle z nowego programu skorzystają przede wszystkim małe i średnie firmy oraz firmy nowo tworzone (start-upy). Poza nimi na pieniądze mogą też liczyć ośrodki innowacji (jako animatorzy platform startowych), ponownie samorządy oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe w zakresie inwestycji kolejowych. Te ostatnie to zresztą nowość w programie, choć wychodząca naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej, która w okresie 2014–2020 zdecydowanie bardziej niż dotychczas stawia na transport kolejowy.
Teraz firmy
Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta