Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KNF sięgnie po bat na banki

23 marca 2015 | Ekonomia
Kredyty walutowe stwarzają ryzyko systemowe
źródło: Rzeczpospolita
Kredyty walutowe stwarzają ryzyko systemowe

Nadzór zwiększy wymogi kapitałowe związane z kredytami we frankach. Ponad połowa z nich nie ma wystarczających zabezpieczeń.

Monika Krześniak-Sajewicz

Na wtorkowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego może podjąć decyzję o zwiększeniu obciążeń kapitałowych na kredyty walutowe. To ograniczy możliwości wypłat dywidendy oraz może osłabić rozwój akcji kredytowej w niektórych bankach. Takie działanie szef nadzoru Andrzej Jakubiak zapowiedział już pod koniec lutego.

Zadłużenie wyższe od zabezpieczeń

Banki mają blisko 150 mld zł kredytów we frankach, z czego ponad połowa (77 mld zł) dotyczy mieszkań, których obecna wartość jest niższa od związanego z nimi zadłużenia. W bankowym slangu mówi się, że LtV tych kredytów, czyli relacja ich wartości do wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem, przekracza 100 proc. Można szacować, że brakuje kilkunastu miliardów zł, by LtV tych kredytów spadło do 100 proc.

– Jeśli wskaźniki LtV rosną powyżej 100 proc., powinniśmy reagować – mówił Andrzej Jakubiak w lutowym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej". – Dlatego skorzystamy z dwóch możliwości: albo w ramach oceny BION (stosowana przez KNF indywidualna ocena nadzorcza – red.) będziemy indywidualnie podnosić narzuty kapitałowe na taki portfel, albo zwiększymy wagę ryzyka na walutowe kredyty mieszkaniowe ze 100...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament