Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głównym silnikiem wzrostu pozostanie eksport

23 marca 2015 | Ekonomia
Wzrost zatrudnienia utrzymuje się na stałym poziomie, może nie rewelacyjnym, ale zapewniających poprawę – mówili ekonomiści.
źródło: materiały prasowe
Wzrost zatrudnienia utrzymuje się na stałym poziomie, może nie rewelacyjnym, ale zapewniających poprawę – mówili ekonomiści.
Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Jest absolwentem Queen Mary College na University of London oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Był także stypendystą rządu brytyjskiego w ramach programu Joseph Conrad. Jako ekonomista bankowy i strateg rynków finansowych pracuje od stycznia 2001 r.  Zanim w 2005 r. dołączył do zespołu ING, kierował biurem analiz makroekonomicznych w Banku Millennium. Był nagradzany w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanym przez „Rzeczpospolitą”  i Narodowy Bank Polski.
źródło: materiały prasowe
Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Jest absolwentem Queen Mary College na University of London oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Był także stypendystą rządu brytyjskiego w ramach programu Joseph Conrad. Jako ekonomista bankowy i strateg rynków finansowych pracuje od stycznia 2001 r. Zanim w 2005 r. dołączył do zespołu ING, kierował biurem analiz makroekonomicznych w Banku Millennium. Był nagradzany w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i Narodowy Bank Polski.
Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU, Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Sztokholmskiego. Zanim trafił do PZU, pracował  w Narodowym Banku Polskim  w departamencie analiz i badań  oraz w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze,  w której opiniuje projekty regulacji prawnych oraz ocenia realizację celów gospodarczych i społecznych rządu.
źródło: materiały prasowe
Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU, Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Sztokholmskiego. Zanim trafił do PZU, pracował w Narodowym Banku Polskim w departamencie analiz i badań oraz w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze, w której opiniuje projekty regulacji prawnych oraz ocenia realizację celów gospodarczych i społecznych rządu.
Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH) i stypendystą Komisji Europejskiej (Bruksela, Lizbona). Współzałożyciel i członek pierwszego zarządu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu. Od 2001 r. był głównym ekonomistą BRE Banku. Pełnił funkcję doradcy wicepremiera Jerzego Hausnera i premiera Donalda Tuska. Dwukrotnie zwyciężał w konkursie „Analityk Makroekonomiczny Roku” organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i NBP.  W ubiegłorocznej edycji najtrafniej prognozował poziom rachunku bieżącego.
źródło: materiały prasowe
Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH) i stypendystą Komisji Europejskiej (Bruksela, Lizbona). Współzałożyciel i członek pierwszego zarządu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu. Od 2001 r. był głównym ekonomistą BRE Banku. Pełnił funkcję doradcy wicepremiera Jerzego Hausnera i premiera Donalda Tuska. Dwukrotnie zwyciężał w konkursie „Analityk Makroekonomiczny Roku” organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i NBP. W ubiegłorocznej edycji najtrafniej prognozował poziom rachunku bieżącego.
Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu w Derby i Uniwersytetu Staffordshire w Wielkiej Brytanii. Z bankowością jest związany od 1998 roku. Do 2011 roku pracował w PKO BP. Od niemal czterech lat stoi na czele biura analiz makroekonomicznych BOŚ Banku, gdzie objął także funkcję głównego ekonomisty. Może pochwalić się czołowymi prognozami w konkursie Narodowego Banku Polskiego i „Rzeczpospolitej
źródło: materiały prasowe
Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu w Derby i Uniwersytetu Staffordshire w Wielkiej Brytanii. Z bankowością jest związany od 1998 roku. Do 2011 roku pracował w PKO BP. Od niemal czterech lat stoi na czele biura analiz makroekonomicznych BOŚ Banku, gdzie objął także funkcję głównego ekonomisty. Może pochwalić się czołowymi prognozami w konkursie Narodowego Banku Polskiego i „Rzeczpospolitej" na najlepszego analityka makroekonomicznego. Jest zwycięzcą ubiegłorocznej edycji konkursu.

Mimo trudnej sytuacji na Wschodzie 
Polska szybko się rozwija. Taka sytuacja sprawia, 
że odkładamy potrzebne reformy strukturalne.

Mateusz Pawlak

To główne wnioski płynące z debaty makroekonomicznej zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą". Do naszej redakcji zaprosiliśmy czterech ekonomistów, aby omówić bieżące wskaźniki i wydarzenia gospodarcze.

Co dalej z deflacją?

Eksperci wskazywali na różnice dotyczące przewidywań wskaźnika inflacji, które się pojawiły między rynkiem a Narodowym Bankiem Polskim. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej ostrożny w prognozowaniu. Zdaniem banku centralnego do końca 2017 roku inflacja utrzyma się poniżej pasma odchylenia od celu (na poziomie mniejszym niż 1,5 proc.). Z kolei pytani przez Bloomberga ekonomiści wskazują na 1,5 proc. wzrost cen już na początku 2016 roku.

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, stwierdził, że jego przewidywania dotyczące wzrostu cen są bliżej tych, które opublikował NBP.

– Część analityków zakłada, że silny popyt krajowy, szczególnie w części konsumpcyjnej, musi się przełożyć na wzrost inflacji w średnim okresie czasu – tłumaczył rozbieżność ekonomista.

Według Łukasza Tarnawy, głównego ekonomisty BOŚ Banku, różnica prognoz dotyczy głównie prognoz wzrostu cen żywności i paliw.

– Jest zgoda, że w latach 2016–2017 ceny żywności i energii wzrosną. Różnica tkwi w oczekiwanym tempie zmian. NBP zakłada bardzo łagodny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament