Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej chronić dane, ale czy na pewno

23 marca 2015 | Prawo | Łukasz Czynienik
źródło: materiały prasowe

Ci, którzy nie zdecydują się 
na wyznaczenie administratora bezpieczeństwa informacji, muszą sami wypełniać nowe obowiązki – pisze prawnik.

Dużo się mówi o korzyściach płynących ze zmiany ustawy o ochronie danych osobowych (uodo), a niewiele o nowych obowiązkach, jakie przy tej okazji nałożono na przedsiębiorców przetwarzających dane. Od 1 stycznia 2015 r. nie ma już żadnych wątpliwości, że powołanie administratora bezpieczeństwa informacji (ABI) jest dobrowolne. Decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do administratora danych.

ABI – powoływać czy nie

Główną, ale też jedyną z formalnego punktu widzenia, korzyścią płynącą z powołania ABI i zgłoszenia tego faktu do generalnego inspektora ochrony danych osobowych jest zwolnienie administratora danych z obowiązku rejestracji ich zbioru. Warunkiem jest jednak, by zbiór ten nie zawierał danych wrażliwych w rozumieniu uodo, np. informacji o stanie zdrowia czy wyrokach skazujących. Przetwarzanie danych wrażliwych przy jednoczesnym powołaniu ABI nie zwalnia z obowiązku rejestracji.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na powołanie ABI, mogą mieć większą pewność, że przestrzegają przepisów o ochronie danych. Mogą też oczekiwać zwiększenia bezpieczeństwa samych danych. Zgodnie bowiem z uodo ABI może zostać osoba, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament