Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co nowego w prawie

23 marca 2015 | Podatki | k.c.

W okresie, jaki tu analizujemy (końcówka stycznia i cały luty), z pewnością najciekawsze będą losy znowelizowanej za sprawą ministra Jarosława Gowina ustawy o ustroju sądów powszechnych, przeciwko której burzą się sędziowie. Strażnik konstytucji, czyli prezydent RP, skierował tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. A werdykt Trybunału ostatecznie zakończy sprawę.

Przedsiębiorcy

- Od 28 stycznia obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska, które określa rodzaje opakowań, do których nie stosuje się wymagań dotyczących nieprzekraczania maksymalnej sumy zawartości ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego (zwanych metalami ciężkimi) w opakowaniu na poziomie 100 mg/kg (DzU z 27 stycznia, poz. 137).

- Zmorą naszej legislacji są nieustanne nowelizacje. Zdarzył się jednak cud, bo oto ustawę z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy udało się utrzymać w dziewictwie do 1 lutego 2015 r. Od tej daty obowiązuje już wersja znowelizowana i znacznie poszerzona, więc przedsiębiorcy będą mieli co studiować (DzU z 28 stycznia, poz. 150).

- Od 13 lutego Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje grunty o powierzchni 899,3694 ha na terenach miast: Darłowo, Koszalin, Lębork, Słupsk, Szczecinek, Ustka i Wałcz, oraz gmin: Biesiekierz, Czarne, Debrzno, Kalisz Pomorski, Karlino, Polanów, Słupsk i Tychowo (DzU z 30 stycznia, poz. 166).

- Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy minister pracy i polityki społecznej uzupełnił istotnymi sześcioma załącznikami. Akt ten obowiązuje od 1 lutego (DzU z 30 stycznia, poz. 167).

Podatki

- Minister finansów określił w nowym rozporządzeniu wzór rocznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament