Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile VAT zapłaci biegły sądowy

23 marca 2015 | Podatki | Ewelina Kalita, Paweł Barnik

Wydatki na przejazdy lub zakup materiałów i przyrządów potrzebnych do wydania opinii zamówionej przez sąd 
nie są celem samym w sobie, ale warunkują wykonanie świadczenia zasadniczego. Wpłyną więc na podstawę opodatkowania.

Gdy w sprawie toczącej się przed sądem pojawiają się wątpliwości, których rozstrzygnięcie wymaga specjalistycznej wiedzy, sąd powołuje dowód z opinii biegłego. Taka możliwość została przewidziana zarówno w procesie cywilnym (art. 278 § 1 k.p.c.), jak i karnym (art. 193 § 1 k.p.k.). Zadaniem biegłego jest udzielenie wyjaśnień umożliwiających sądowi właściwą interpretację i ocenę określonych faktów.Za prace wykonane na zlecenie sądu biegłemu przysługuje wynagrodzenie. Warto zatem zastanowić się nad skutkami podatkowymi w VAT związanymi z tego typu świadczeniem.

Tu nie ma wątpliwości...

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Świadczenie usług to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów. Pojęcie usługi ma więc szeroki zakres i obejmuje m.in. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Nie ma wątpliwości, że za taką opodatkowaną usługę należy uznać również świadczenie biegłego polegające na wydaniu opinii na zlecenie sądu. Obowiązek podwyższania o VAT wynagrodzenia biegłych sądowych obowiązanych do rozliczenia tego podatku wynika bowiem z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament