Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja nie spełni nadziei Zabużan

23 marca 2015 | Opinie Ekstra | Michał Lelonek

Upłynął termin składania wniosków o wznowienie postępowania przewidziany w nowelizacji ustawy zabużańskiej. Zdecydowana większość wnioskodawców nie może się spodziewać pozytywnego rozstrzygnięcia.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 grudnia 2012 r. (sygn. SK 11/12) ustawą z 12 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2014 r., poz. 195) umożliwiono składanie wniosków o wznowienie postępowania, a nawet nowych wniosków o potwierdzenie prawa do rekompensaty osobom, które nie mieszkały na terenie dawnych Kresów Wschodnich 1 września 1939 r.

Tylko nieliczni jednak skorzystają z nowelizacji. Nie wiadomo, jak zostaną zinterpretowane nowe przepisy, a także, czy wprowadzone zmiany odpowiadają w pełni stanowisku wyrażonemu przez Trybunał.

Zgodnie z sentencją wyroku TK kontrolowany przepis art. 2 pkt 1 ustawy w jej ówczesnym brzmieniu, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10097

Wydanie: 10097

Spis treści
Zamów abonament