Fiskus kwestionuje ujęcie w kosztach dopłat do wypoczynku
Świadczenie urlopowe jest wypłacane przez pracodawcę zatrudniającego poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, który nie utworzył zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
W związku z prowadzoną działalnością spółka ponosi wydatki na dofinansowanie do wypoczynku zatrudnionych w niej osób. Spółka zatrudnia powyżej 20 pracowników. Podstawą dopłat był zakładowy układ zbiorowy pracy, wpisany do rejestru ZUZP. Podatniczka zapytała, czy wypłacone pracownikom dofinansowanie do wypoczynku może być zaliczone do kosztów podatkowych.
Sama podkreślała, że dofinansowanie do wypoczynku jej pracowników to działalność socjalna pracodawcy, do której zobowiązuje ją art. 94 pkt 8 kodeksu pracy. Ponadto w wynegocjowanym ze związkami zawodowymi zakładowym układzie zbiorowym pracy jest konkretny zapis dotyczący utworzenia funduszu socjalno-bytowego w miejsce zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Wysokość wypłaconego dofinansowania do wypoczynku pracowników jest zgodna z obowiązującymi przepisami o zfśs, więc może być kosztem spółki.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Jego zdaniem, skoro spółka zrezygnowała z tworzenia zfśs, a podstawą prawną wypłaty dofinansowania do wypoczynku jest zakładowy układ zbiorowy pracy (a nie przepisy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta