Siedem wyzwań dla adwokatury
Mało kto zdaje sobie sprawę ze skali zmian, jakie zaszły w palestrze w ciągu ostatnich kilku lat. Odnalezienie się w tak dynamicznej rzeczywistości gospodarczej, społecznej czy technologicznej to spore wyzwanie – pisze adwokat.
Maciej Marek Kamiński
Z budowanie na nowo silnej, zwartej, wielkiej adwokatury to proces na lata. Na razie musimy zwalczyć wzajemne uprzedzenia, niechęci, animozje; dojść do porozumienia w sprawach podstawowych, żeby móc walczyć o odzyskanie należnej zawodowi adwokata pozycji w społeczeństwie – takiej jak na początku transformacji ustrojowej.
Mało kto zdaje sobie sprawę ze skali zmian, jakie zaszły w palestrze w ciągu ostatnich kilku lat. Odnaleźć się w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej, społecznej, technologicznej – przed tym wyzwaniem z całą pewnością staną polscy adwokaci.
Bardzo dużo pisze się o przyczynach ich trudnego położenia, zwłaszcza młodego pokolenia. W gruncie rzeczy to przyczyny zewnętrzne. Skokowy wzrost podaży usług adwokackich przy jednoczesnym niedoborze popytu, zwłaszcza na rynku obsługi prawnej osób fizycznych – to dlatego zabrakło zleceń dla adwokatów wchodzących na rynek. A do tego ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, odczuwany w Polsce także przez wielkie kancelarie.
Położenia młodych adwokatów nie ułatwiają też na pewno regulacje, które każą im płacić bardzo wysokie składki na ZUS, choćby ponosili straty.Finansują nimi np. świadczenia dla bezrobotnych, chociaż często sami są prawie bezrobotni....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta