Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z problemem frankowiczów

25 marca 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Szwajcarski Bank Narodowy zafundował w połowie stycznia wielu Polakom szybką i bolesną lekcję ryzyka walutowego – pisze ekonomista.

Marek Zuber

Niespodziewana decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego doprowadziła do bardzo poważnych perturbacji. Także w Polsce. Kurs CHF wzrósł w ciągu sekund o 20 procent. Trudno doszukać się w historii równie spektakularnego skoku kursu jakiejkolwiek waluty. I trudno doszukać się, z punktu widzenia wielu Polaków, równie szybkiej i bolesnej lekcji ryzyka kursowego.

Dyskusja na temat kredytów we frankach nie jest z pewnością prosta. Przede wszystkim nie ma kogoś takiego jak „przeciętny frankowicz". W grupie tych, którzy zdecydowali się zaciągnąć kredyty w CHF, są tacy, którzy doskonale rozumieją ryzyko walutowe, tacy, którym wydawało się, że je rozumieją, tacy, którzy pojęcia nie mieli, o co z tym ryzykiem chodzi, i tacy, którym o ryzyku nikt w ogóle nie powiedział. Zapewne są też i tacy, którzy zostali po prostu oszukani, bo jakiś doradca powiedział im, że ryzyka walutowego w ogóle nie ma. Do tego trzeba dodać fakt, że część kredytobiorców ryzyko zna i rozumie, ale twierdzi, że jest inaczej, bo po prostu chce, aby zmniejszono ich obciążenia. A są one obecnie, jak wiemy, wyraźnie większe niż w momencie zaciągania kredytu.

Kolejna kwestia to zachowanie banków. Mniej więcej na przełomie lat 2003 i 2004 zaczęła się w Polsce prawdziwa wojna rynkowa o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10099

Wydanie: 10099

Spis treści
Zamów abonament