In vitro po włosku, ale dla małżeństw
bp Jan Wątroba | Politycy powinni szukać rozwiązań jak najbliższych etyce katolickiej – mówi szef Rady ds. Rodziny episkopatu.
Rz: Komunia święta dla rozwiedzionych i żyjących w związkach nieformalnych – ten temat dominuje w debacie przed jesiennym synodem w Watykanie. Także polski episkopat ostatnio zajmował się tym tematem. To najistotniejsze sprawy dotyczące rodziny i małżeństwa?
Bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski: Nie, bo nie zawsze to, co jest nagłaśniane, jest najważniejsze. Ważne tematy często są wypychane na margines. Moim zdaniem teraz wyzwaniem jest przypomnienie całej prawdy o małżeństwie. Musimy mówić o tym, jak Bóg widzi małżeństwo i rodzinę, czyli że jest to związek dwojga ludzi – mężczyzny i kobiety. A w przypadku małżeństwa katolickiego to także obecność łaski sakramentu. Świętego i nierozerwalnego.
Ludzie, niestety, gdzieś zagubili sens tego sakramentu i to powinno być źródłem niepokoju. Widać wyraźnie, że ludzie nie szukają potwierdzenia swojego związku w sakramencie małżeństwa. Nie widzą też potrzeby sformalizowania go chociażby przez związki cywilne.
Kontrowersyjna kampania billboardowa „Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż" miała zachęcać do małżeństwa?
Może rzeczywiście tymi billboardami niektóre osoby poczuły się urażone i napiętnowane, ale treść przekazu jest prawdziwa. Konkubinat jest przecież grzechem. Natomiast pewnie samym ukazywaniem i mówieniem o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta