Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetargi: skracać terminy czy wydłużać

25 marca 2015 | Prawo | Michał Rogalski
źródło: materiały prasowe

Zamawiający stosują praktyki, które powodują, że czas na konkretne czynności wynosi zaledwie jeden dzień. Problem ten może rozwiązać nowa ustawa – pisze ekspert.

 

Prawo zamówień publicznych (dalej p.z.p.) zobowiązuje do przestrzegania wielu terminów. Ich dotrzymanie z jednej strony ma zapewnić sprawny przebieg postępowania o udzielenie zamówienia, z drugiej zaś zagwarantować wykonawcom wystarczającą ilość czasu na sporządzenie wniosku lub oferty, zwrócenie się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia czy w niektórych przypadkach na zastosowanie środków ochrony prawnej. Przestrzeganie terminów wpływa pośrednio na realizację zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców wprowadzonej art. 7 ust. 1 p.z.p.

Ustawodawca wskazuje, że terminy określone np. w art. 43 i 49 p.z.p. dotyczące składania ofert i wniosków to terminy minimalne. Muszą być wyznaczane z uwzględnieniem czasu niezbędnego na sporządzenie tych dokumentów. Mimo to ugruntowała się praktyka stosowania terminów minimalnych. Określenie takiego terminu przez zamawiającego w przypadku zamówień europejskich (czyli takich, których wartość jest co najmniej równa kwocie określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p.), może stanowić podstawę odwołania, jednak odwołujący musiałby wykazać, że czas na sporządzenie odpowiedniego dokumentu był faktycznie niewystarczający, a to jest trudne, jeśli nie niemożliwe. W przypadku pozostałych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10099

Wydanie: 10099

Spis treści
Zamów abonament