Mało motywujące podatki
Choć stawki opodatkowania dochodów z pracy zaliczają się u nas do niższych w Unii, to nasz system za mało wspiera rodziny i rynek pracy.
Anita Błaszczak, Anna Cieślak-Wróblewska
Nasz system jest średnio atrakcyjny przy dość wysokim opodatkowaniu i polityce mało przyjaznej dla podatników – twierdzi Tomasz Barańczyk, parter zarządzający działu prawno-podatkowego w firmie PwC komentując jej najnowszy raport nt. podatków i składek nakładanych na pracę w krajach Unii.
Raport potwierdza, że pod względem wysokości stawek (zwłaszcza tych w najwyższym progu podatkowym) z naszą 32-proc. wyglądamy całkiem korzystnie na tle krajów Unii. Jednak w porównaniu z ponad połową państw UE wyraźnie pozostajemy w tyle pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku. Zgodnie z obecnymi przepisami w Polsce nie podlegają opodatkowaniu dochody do kwoty 3091 zł czyli ok. 750 euro, podczas gdy np. na Cyprze ta kwota jest 26-krotnie wyższa, zaś w Wielkiej Brytanii 18-krotnie wyższa.
Ulgi łagodzą
Co prawda w kilku krajach system w ogóle nie przewiduje kwoty wolnej od podatku, ale zwykle jest to związane z istniejącym tam podatkiem liniowym.
Jak podkreśla Joanna Narkiewicz-Tarłowska, wicedyrektor działu prawno-podatkowego PwC, kwota wolna od podatku może pobudzać rozwój rynku pracy – w wielu państwach traktowana jest bowiem jako zachęta do podjęcia pierwszej pracy. Może też sprzyjać walce z szarą strefą.
Takich efektów trudno oczekiwać przy kwocie tak niskiej jak w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta