Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna delegacja, ale koszty w dwóch walutach

25 marca 2015 | Ekspert księgowego
źródło: Rzeczpospolita

Przeliczanie wyrażonych w euro czy dolarach wydatków związanych z wyjazdami służbowymi w rachunku podatkowym zazwyczaj nie stanowi problemu. Wątpliwości powodują wynikające z tych kalkulacji różnice kursowe.

- Jak rozliczyć zaliczkę wypłaconą pracownikowi na poczet zagranicznego wyjazdu służbowego? Po jakim kursie należy przeliczyć rachunki z delegacji w walucie obcej rozliczane zaliczką? Jak rozliczyć taką delegację, gdy poniesione wydatki zostały określone w różnych walutach obcych? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z § 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU poz. 167, dalej: rozporządzenie) pracownik wysyłany w zagraniczną podróż służbową otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona w złotych jako równowartość przysługującej mu zaliczki w walucie obcej przeliczonej według średniego kursu NBP z dnia wypłaty zaliczki. Koszty podróży zagranicznej są rozliczane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej według średniego kursu z dnia jej wypłacenia.

Przepisy tego rozporządzenia stosuje się obowiązkowo w stosunku do pracowników państwowych i samorządowych jednostek sfery budżetowej. Pozostali pracodawcy mogą stosować to rozporządzenie, ale nie muszą. Zgodnie z art. 775 § 3 kodeksu pracy warunki wypłacania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10099

Wydanie: 10099

Spis treści
Zamów abonament