Certyfikat rezydencji potwierdzi siedzibę kontrahenta
Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku u źródła zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe pod warunkiem uzyskania od partnera biznesowego odpowiedniego zaświadczenia.
Zgodnie z art. 4a pkt 12 ustawy o CIT jako certyfikat rezydencji należy rozumieć zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika.
Jak wynika z tej definicji, w przypadku podatnika nieposiadającego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uzyskuje dochody ze źródeł położonych na terytorium RP, certyfikat ma potwierdzać kraj rezydencji podatkowej, tj. kraj, w którym podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Dokument ten wydawany jest przez właściwy organ podatkowy danego państwa na podstawie informacji wynikających z ewidencji, rejestrów prowadzonych przez ten organ bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Dokument ten dotyczy wyłącznie teraźniejszych bądź przeszłych stanów faktycznych, nigdy natomiast przyszłych okoliczności.
Nie da się zastąpić
Dodatkowo, jak wskazuje się w interpretacjach indywidualnych (przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 17 listopada 2014 r., IPPB5/423-855/14-2/AM), w odniesieniu do innych dokumentów informujących o adresie podatnika: „Certyfikatu rezydencji nie może zastąpić inny dowód (np. oświadczenie w formie mailowej czy papierowej, dokument potwierdzający prowadzenie przez określony podmiot działalności gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta